Jdi na obsah Jdi na menu

Moje dojmy z ME 2008 - Pazardžik

9. 9. 2008

Ve dnech 31. 8. - 6. 9. 2008 proběhlo mistrovství Evropy volně létajících modelů kategorií.F1A, B a C. Předtím se na stejném místě konal ještě světový pohár, kterého se zúčastnili jen Bóďa Rýz a Vláďa Urban.

Samotné mistrovství začalo nástupem družstev v neděli večer na náměstí v centru Pazardžiku, a pokračovalo pondělní přejímkou modelů a treninkem. v úterá proběhl závod F1A, ve středu F1B a ve čtvrtek F1C. Počasí bylo prakticky stajné, horké a slunečné bez jediného mráčku a za mírného větru. Takto horké počasí bylo zrádné hlavně po obědě, kdy termika sice fungovala ale stoupáky byly někdy hodně úzké a hrozilo vylétnutí modelu do "klesáku".  To se nakonec stalo Michalovi Dvořákovi, Karlu Berkovi i mně buď v 5. nebo 6. kole.

Jak jsme tedy lítali my? Především musím vyzvednout obrovský úspěch naši "gumičkářů". Stali se bezkonkurenčně mistry Evropy a Láďa Urban navíc skončil na 3. místě v jednotlivcích. Ještě jednou GRATULUJI.

Kategorii F1A nemůžu objektivně vyhodnotil. Takže jen výsledky. Bóďa Rýz jako jediný se dotal do rozlétávání kde skončil na 26. místě. Dušan Ibehej zapsal 176 v 1. kole a celkově skončil 50. Michal Dvořák měl smůlu v 6. kole kdy vypadl z jasného stoupáku a zapsal 128 sekund. Dalo to 57. místo. Celkově pak 10. místo v družstvech.

V kategorii F1B kluci zapsalu všechno samá maxima a jako jediní se celé družstvo dostalo do rozlétávání ( jasné zlato v družstvech). V prvním kole rozletu skončili Milan Nový na 20. místě a Jan Čihák na 13. místě (chybělo mu 13 sekund). Druhé kolo už nikdo nedoletěl a Láďa Urban tak skončil s 268 sekundami na 3. místě. Krásné výsledky.

Ve čtvrtek se letěli motory. Karel Berek i Jarda Blatný lítali výborně. Jarda měl smůlu ve třetím kole, kdy nemohl vyladit motor a v poslední minutě odstartoval s nenaladěnm motorem jen aby nezapasal nulu. Dalo to 135s. Karel doplatil na nevyzpytatelné proudění odpoledních kol a v 5. kole zaznamenal 140s. Škoda, protože oba lítali výborně. Já jsem odhoupal první kolo za 129s. a třetí dalo jen 104s. Ostatní kola  byla již dobrá jen v 6. kole jsem dopadl podobně jako někteří ostatní, kdy po startu do jasného komínu jsem z něj vypadl a zapsal 126s. Celkově tedy Karek 20. místo, Jarda 22. a já 52. místo. V družstvech pak celkově 11. Kategorii jasně ovládli maďaři. Celé družstvo postoupilo do rozlétávání a nakonec obsadili 2., 3. a 4. místo v jednotlivcích a 1. místo v družstvech. Rozhodně nejlepší výsledek ze všech družstev v celé soutěži. První místo obsadil bezkonkurenčně rus Fusejev. Jako jediný uletěl i druhý večerní rozlet na 420s což se nikomu jinému ani v jiné kategorii nepodařilo. Musím konstatovat, že on se může porazit jedině sám špatných hodem, tak jak se mu to "podařilo" v Oděse.

Zajímavostí byly nesporné úspěchy izraelců v ostatních kategoriích. A-čka vyhráli a navíc 1. místo v jednotlivcích, v B-čkách opět první místo v jednotlivcích a 5. v družstvech. Na druhé straně za neúspěch musí své výsledky hodnotit ukrajinci. Žádná medaile v žádné kategorii je asi pro ně zklamáním, vždyť zásobují modely větší půlku Evropy a možná světa.

Ještě celkové hodnocení národů:  1. Velká Británie   2. Izrael   3. Ukrajina   4. Rusko    7. ČR