Jdi na obsah Jdi na menu
 


Další ČP 2009 - Borotice a kukuřice

10. 8. 2009

Hned na úvod si musím postesknou - "Té kukuřice bylo opravdu v Boroticích kolem letiště nějak moc".  Zemědělci asi neví co mají sadit a tak letos plochy osadili kromě obilí do značné míry i kukuřicí a ta je bohužel v plném růstu. Kdo model v kukuřici nehledal ten asi moc dobrý čas nenaletěl. 

Ale popořádku. Ráno jsme jako obvykle vyrazili a po příjezdu nás čekalo celkem slušné počasí. Bohužel byl problém s místem. Plochy kolem letiště byli buď po sklizeném obilí nebo zde rostla již zmíněná kukuřice. Start se tak protách až na 9 hodinu. I tak byl ale prostor limitovaný z jedné strany větrolamem a z ostatních tří kukuřicí. Naštěstí směr větru byl téměř po úhlopříčce daného lánu a tudíž po nejdelší vzdálenosti. Bohužel během dne trochu měnil směr a silná termika někdy modely dostala až do kukuřice. Na to doplatil už na začátku Jarda kdy ne po úplně vydařeném startu skončil v zeleném lánu a do konce soutěže hledal model. V Kukuřici jsem skončil v jednom kole i já a několikrát i Pavel Matocha. Zrádná byla i termika hlavně v nižších letových hladinách kdy silné třihy model většinou rozhodily a ten pak odhoupal až na zem. V tomto případě měl výhodu Pavel Matocha, který s reduktorem dokázal vyletět dost vysoko na to aby se do problémů nedostal. Po zásluze vyhrál i když musel použít druhý model. Jeden totiž v kukuřici nenašel. Zdařilým sekundantem mu byl Karel Berek ( 2. místo ). Třetí skončil Josef Blažek a čtvrtý já. Jarda tedy obsadil 5. místo.

Po skončen skončení první soutěže začala druhá ale my šli hledat modely. Hledal se Jardů, Pavlův a ještě A-čko Bohuše Botka. K překvapení všech jsem všechny tři modely našel já. V prvních dvou případech zásluhou krátké anténky, ve třetím případě tím, že na Bohoušům model jsem v kukuřici šlápl. Naštěstí bez poškození. Díky únavě jsme pak už druhou soutěž nezačínali a kromě mě a Jardy všichni odjeli domů.

Druhý den ráno pokračoval závod na stejném místě. A-čkaři a B-čkaři letěli na 5 minut. My jsme se rozhodli pro 3 minuty. Jarda letěl první a maximum uletěl s přistáním na deter v kukuřici. Já letěl po něm. Mě chyběli 3 sekundy ale v kukuřici jsem skončil stejně. Oba jsme modely našli, Jarda jej měl hned na kraji. Já jsem byl dál ale spolu s Jardou jsme ho našli. Tím pádem jsme další kola už nechtěli riskovat a dávali jsme o jednu drážku míň. Maxe už z nás nikdo nezaletěl. Jen strničtě se každým kolem na modelech podepisovalo a vybíralo si svou daň propíchnutými křídly. Po každém kole bylo co lepit a nepomohl ani Ikarex ani moje plechová křídla. Soutěž jsme dolétali, obdrželi poháry a odjeli domů. Jarda 1. místo, já po sobotním čtvrtém 2. místo.

Pořadí v ČP 2009 se trochu změnilo a je již promítnuté do tabulky.