Jdi na obsah Jdi na menu
 


ČP 2010 - Kunovice - přes nepřízeň počasí odlétáno

28. 3. 2010

   Původní předpověď na sobotní závod byla přímo hrozivá. Ještě ve čtvrtek dávali předpovědi déštˇ a silný vítr. Dokonce jsme začali uvažovat o přeložení termínu nebo aspoň posunutí začátku závodu. Nakonec jsme se domluvili, že výsledné rozhodnutí uděláme v pátek ráno a vyplatilo se. V pátek už byla předpověď na sobotu výrazně lepší ale to jen pro náš region. Pátečná bouřky a vítr v Čechám ale odradili spoustu účastníků a tak byla celková účast na závodech poměrně nízká.

    Sobotní sraz již tradičně u leteckého muzea byl ale ve znamení dobré nálady a očekávání. Bylo uznát, že zima byla dlouhá a někteří by si už rádi zazávodili. Po přesunu na plochu letiště , vytýčení startovišť a nástupu začala soutěž za celkem slušného jarního počasí i když vítr mohl být o nějaký ten metr dva menší. Foukal ale celkem stabilní JZ vítr a naštěstí ani noční déšť nebyl nijak silný, a tak terén byl celkem suchý a donáška modelů dobrá.

   Síla větru byla ale taková, že některé modely končili až mezi budovami okolních podniků. Gumičkáři tak do druhého kola nenastoupily, bylo rozhodnuto už po prvním kole a nechtěli riskovat zničení modelů. Proto bylo druhé, třetí a čtvrté kolo zkráceno na 150 sekund. Po něm jsme se navíc přestěhovali ještě o cca 400 m více k jihu a i směr se začal pomalu stáčet k  západu. Další kola pak byla ve znamení dobrých i když ještě větrných podmínek ale za přítomnosti termiky. Kritické bylo 5. kolo, kdy z 10 plných vypadli hned čtyři soutěžící a pak kolo sedmé. V něm Měla neuvěřitelnou smůlu Tereza Vosejpková, které se nepodařil ani druhý opakovaný start a zapsala nulu. V tomto kole vypadl i výborně soutěžící a plný Daniel Rössler.

   Do rozlétávání pak postoupili čtyři stateční - Jan Vosejpka, Bronislav Gablas, Vi'ta Hladil a Dušan Ibehej. Rozlet na 240 sekund ani přes hodně diskutovaný pracovní čas 3 munity nepřinesl rozhodnutí. Přesto že byly 4 kodiny pořád to ještě slušně nosilo a všechny čtyři modely se krásně chytly a padaly z velké výšky. To už se uklidňoval i vítr a modely nelétaly tak daleko. Druhé kolo rozletu na 5. minut s pracovním časem jedna minuta už přineslo rozhodnutí. Nikdo maximum neuletěl. Nejmíň se start podařil Dušanovi a skončil na nevděčném čtvrtém místě. Jasně nejlepší byl Honza Vosejpka. Bohužel Broňa a Víťa zaletěli stejný čas 109 sekund. Rozlétávání tak pokračovalo a umástnění na druhém místě. Kolem tohoto rozletu proběhla opět vášnivá diskuse nicméně oba nastoupili a znovu naletěli v podvečerní termice maximum. Toto čtvrté kolo rozletu se už letělo po západu slunka a přineslo kýžené druhé místo Víťovi Hladilovi. Broňa skončil třetí.

   Rychlé vyhodnocení a předávání cen se už dělo za podvečerní oblohy a svitu měsíce. 'Ze se odlétá celkem 7 kol a čtyři kola rozlétávání jsem já osobně nečekal ani v nejmenším. Ty kdo nepřijeli mohou určitě litovat. Hlavně body v kategorii B a C se dali získat za slušných podmínek a můžou na konci roku chybět. Fotky ze závodů jsou tady a nškteré  ve fotogalerii, další pak na serveru člena našeho klubu www.pmodel.cz. Je na nich docela dobře vidět i počasí, které po část závodu bylo i krásně slunečné.

  

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář