Jdi na obsah Jdi na menu
 


ČP 2009 aneb Kunovická větrná

29. 3. 2009

Po zkušenostech z minulého roku, kdy jsme byli limitováni na letišti probíhajícím leteckým provozem a činností para klubu, jsme letos vypsali soutěž v březnovém termínu. Toto opatření umožnilo uspořádat závody bez jakéhokoliv omezení. Proto jsme si jako pořadatelé mnohé slibovali. Blížící se termín a stále nekončící letošní zima však začali termín vážně ohrožovat. Na poslední chvíli v pátek bylo nakonec rozhodnuto jej neměnit a soutěž uskutečnit.

Ráno jsme se tak všichni setkali již tradičně u leteckého muzea. Po vzájemném přivítání došlo k přesunu na plochu letiště a přípravu startovišť. Bohužel ranní variábl nás donutil místo startů o  kousek přestěhovat. Počasí bylo ale doposud mimořádně příznivé, slabý proměnlivý větřík, poměrně slunečno a teplo. Soutěž tak byla zahájena za příznivých podmínek a bylo odlétáno první kolo. V průběhu druhého kola však již začal vítr sílit a navíc jihovýchodní směr je pro toto letiště jeden z nejméně příjemných. Ale i toto druhé kolo se podařilo odlétat za dobrého počasí. Třetí kolo bylo zahájeno a přesto, že vítr i nadále sílil, bylo vypsáno na 180 sekund. Bohužel nepříjemný směr nás donutil jej přerušit a přesunout startoviště. Letadla létala směrem na letecký závod a setrvání na stávajícím startovišti znamenalo jejich přistávání mezi budovy.

Po přesunu startovišť se za dále sílícího větru o síle až 8 m/s podařilo dokončit 3. kolo. Nepříjemné povětrnostní podmínky nás donutily zkrátit čas 4. kola na 120 sekund. Toto kolo se už odehrávalo za větru 6 – 10 m/s a když se blížilo ke konci objevovali se nárazy až 12 m/s. Závod byl rozhodnutím jury po čtvrtém kole ukončen. Kromě „áček“, kde se během těchto kol nerozhodlo, první byl Bóďa Rýz a Broňa Gablas, už byly zbylé dvě kategorie rozhodnuty. Gumy vyhrál Láďa Urban a za ním skončili Pavel a Vašek Fejtovi, motoráky pak vyhrál dnešní oslavenec Pavel Matocha. Kromě vítězství mu všichni blahopřáli i k jeho 56. narozeninám. Další dně místa pro tentokrát obsadili Karel a Michal Berkové.

Rozlétávání se ale nakonec ve větroních nekonalo a rozhodlo se o dělbě bodů. Třetí skončil junior Marek Jurina, který díky menší ztrátě porazil svého kolegu z Kroměříže Radima Štěpána. Tomu nevyšlo poslední kolo a přesto, že byl po třech kolech plný a bojoval o první místo zapsal ve čtvrtém kole ztrátu a skončil až pod stupni vítězů.

Na závěr byly předány diplomy a poháry. Nejmladší závodníci si všichni odnesli modelářské balíčky (balza, nosníky a drobný modelářský materiál) věnované firmou Modellstudio Tupesy pana Vávry. Starší vítězové pak jistě doma ocení kvalitní moravská vína.

Co konstatovat na závěr? Snad jen, že soutěž byla dobře zajištěna ale počasí, jako už téměř tradičně, znemožnilo dokončit soutěž v plném rozsahu. Je to určitě škoda, není snadné v Kunovicích letiště zajistit tak, aby byl vyloučen veškerý letecký provoz a bylo volné jen pro modeláře. Rozhodně ale poděkování patří všem, kteří přijeli a zúčastnili se.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re.: poděkování

(Pavel K, 30. 3. 2009 8:45)

Ocenění nás těší. Snad to příští rok vyjde ještě líp a přijede co nejvíc lidí.

poděkování

(luboš, 29. 3. 2009 11:53)

LMK Břeclav IV. děkuje pořadatelům, kteří i přes nepřízen počasí udržovali dobrou náladu, nenechali si do ničeho kecat, jak bývá jinde zvykem, a vše zvládli na jedničku.Jen více takto uspořádaných závodů.Děkujem.