Jdi na obsah Jdi na menu
 


2011-08-05 ČP 2011 v Boroticích

8. 8. 2011

A máme za sebou další letošní dva závody ČP. Konečně jsem se dokopal i já k soutěžní účasti. Po Kunovicích, kdy závody pořádám a není na víc času a Panenském Týnci jsem v Boroticích soutěžil. Motorářů se sjelo hodně.Účast 6 soutěžících je největší, za letošní rok.

Již tradiční závod na začátku srpna v Boroticích byl ovlivněn sklizní obilí. To totiž na rozdíl od minulých let bylo ještě na poli. Tím se zmenšil i letový prostor a museli jsme startovat z travnaté plochy. Kolem obilí a řepa cukrovka. Vzadu pak ještě kukuřice. Oba dva dny celkem pěkně s ne moc silným větrem ale bohužel oba dva dny se vítr stočil k JV a tím pádem na nejméně vhodný směr, na vesnici.

Sobotní závod jsme začali po dohodě na 180 sekund 7 kol. Všechno probíhalo dobře až do 5 kola, kdy se začal vítr ze SV stáčet na JV. Já odletěl a přistál dole pod srázem vedle vesnice v kukuřici. Děkuji Dvořákům za nalezení modelu. Josef Blažek skončil na stromě větrolamu a i ostatní modely padaly na srázu do křoví vedle vesnice. Protože jsem nechal vysílač na dohledávání modelů doma v bedně, odmítl jsem dál pokračovat. Totéž učinil i Jindra Michálek. Josef Blažek letěl s modelem „ze stromu“ a asi meněl všechno v pořádku a skončil v sestupné spirále po 39 sekundách. Odnesla to křídla. Jarda a Pavel Macocha byli plní a letěli dál. Pavlovi model v 6. kole chytl stoupák a nabral výšku. Po kopnutí padal ještě 3 minuty a ztratil se daleko směrem na Lechovice. Spolu s Jindrou a jeho známým jsme jeli model hledat. Určili jsme směr poblíž cesty a opravdu model ve vzdálenosti téměř 2 km našli v akátovém hájku a dvoumetrových kopřivách. Pavla to stálo jednu večeři a nějaké to pivo. Závod skončili s Jardou plní. Dohodli se na rozlétání v neděli ráno.Druhá soutěž

Nedělní ráno bylo provázeno mlhou. Ta snad ještě víc zhoršila podmínky viditelnosti po zahájení soutěže. Závod byl vyhlášena na 5 kol a první kolo na 300 sekund. Nejdřív z nás letěl Jarda. Jeho model se po 3 minutách a 19 sekundách ztratil v mlze na konci letiště a už se ho nepodařilo najít. Model ještě letěl, protože signál dohledávače bylo slyšet ale kde přistál jsme jej neviděli. Pak jsem letěl já. Přesto, že výška nebyla zvlášť velká, po asi jedné minutě jsme ztratili model v mlze a podařilo se jej objevit až pod delší době. Nakonec jsem přistál za 4 minuty 39 sekund. Pak letěl Pavel Macocha. Přesto, že i jeho model jsem několikrát ztratil v mlze, podařilo se jej vždy najít a Pavel přistál s maxem. 300. Ostatní také nedoletěli. Podmínky byly opravdu velmi špatné. Druhé kolo proběhlo dobře, jen Jarda se do konce kola nevracel.  Jeli jsme mu tedy pomoci hledat model do kukuřice. Než jsme se ale zapojili do hledání oznámil nám vysílačkou, že model má. Bohužel kolo ale nestihl a soutěž tak předčasně ukončil.

Zbytek soutěže jsme s Pavlem létali spolehlivé maxima, i když vítr se opět začal stáček. Síla nebyla naštěstí velká a modely padaly do řepy těsně před družstvem. Já jsem si pak závod nečekaně zkomplikoval v posledním kole. Kdy jsem netrefil úplně start o model se nechytl. Vypadalo to na těsné maximum. Bohužel model kopl 5 vteřin před 3 minutami a z malé výšky jsem napadal jen 4 sekundy. Takže 179 sekund. No do řeči mě moc nebylo. Naštěstí tato ztráta už na celkové pořadí neměla žádný vliv.

V průběhu soutěže došlo i na rozlet prvního závodu. Oba zainteresovaní se rozhodli provést typický motorářský duel. Po motorovém letu hned deter a kdo víc napadá zvítězí. První letěl Jaroslav a motorový let se mu celkem podařil. Pak nastoupil Pavel a předvedl snad nejhorší start celé soutěže, model mu navíc zahoupal a na zemi byl dřív. Jarda tak aspoň kompenzoval svůj nezdar v druhé soutěži prvním místem ze sobotního závodu. Oba závody také odlétal Bohumil Botek z Kunovic, který v některých kolech zaletěl pěkná maxima. Všichni jsme mu ale záviděli krásné nové modré montérky.

 

Výsledky závodů:

První závod:      1. Jaroslav Blatný          2. Pave Macocha          3. Josef Blažek

Druhý závod      1. Pavel Macocha          2. Pavel Kroča              3. Jindřich Michálek

Nakonec spravedlivá dělba míst mezi Ostravskými „chachary“ a Kunovickými „uheráky“. ( Tak nám totiž prý na severu říkají.)

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky 2011-08-05 ČP 2011 Borotice